Pewność siebie – cecha, której wielu z nas brakuje

Pewność siebie to właściwość, którą bardzo trudno nabyć osobie z natury nieśmiałej i zakompleksionej. Bywa ulotna – gdy znika, strach powraca ze zdwojoną siłą. Wypracowana może stać się trwałym nawykiem. 

Oto przykład, z którym wielu się utożsami.

Osoba X wiedzie z pozoru szczęśliwe życie. Niedawno skończyła studia magisterskie, z wynikiem celującym. Ma faceta, który ją wspiera, motywuje i trwa mimo przeciwności losu. Ma rodzinę, na której może polegać. Ma gdzie mieszkać, na razie wciąż z rodzicami, ale marzy o własnym gniazdku. Wytrwale szuka pracy, w której będzie mogła się wykazać. Uprawia sport, dobrze wygląda. Zna języki. Brzmi perfekcyjnie, prawda? Ale jednak czegoś X brakuje.
Brak jej pewności siebie. Nie tylko w krytycznych momentach, ale na co dzień. Nie jest to kwestia negatywnego nastawienia, ale braku akceptacji – X wątpi we własne siły i umiejętności. Przeszukując ogłoszenia o pracę nie wierzy, że nadaje się na dane stanowisko, że może zostać przyjęta i osiągnie sukces. Przeglądając oferty mieszkaniowe nie wierzy, że uda jej się ogarnąć życie na swoim. Przeraża ją dorosłość. Marzenia wydają się nierealne. Problemy zawodowe ja przerastają. Sprawy urzędowe wydają się nie do przeskoczenia. Ma ochotę zaszyć się pod kocem i płakać z bezradności.
Osoba X pracuje nad sobą, próbuje przezwyciężać słabości. Niestety bardzo często zdarza jej się zapominać o swoich sukcesach i mocnych stronach. Z reguły zauważa tylko te złe. 

Podobne zachowania to reakcja obronna organizmu na zagrożenie. Umysł chce ochronić nas przed niebezpieczeństwem, dlatego pojawiają się takie emocje, jak strach, lęk, wewnętrzny dialog i wizje porażki. 

Rozwiązanie jest tylko jedno – trzeba cały czas nad sobą pracować. Mobilizować się i rozwijać. Akceptować swoje słabości i rekompensować je czynnikami pozytywnymi. W praktyce to trudne, jednak nie niemożliwe.  

Zdradzę Wam sekret: na zmiany nigdy nie jest za późno 😉 . Warto próbować zamienić negatywne czynniki na motywatory – stres może dawać dużego kopa do działania, trzeba tylko nauczyć się to wykorzystywać. Próbujmy!

Pozdrawiam 😉

P.S. Ciekawy przykład osoby X, prawda? Otóż osoba X to JA 😉

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Pewność siebie – cecha, której wielu z nas brakuje

  1. Witaj w klubie X 😉 Swojego czasu byłam przerażająco nieśmiała. Bałam się odezwać i nie umiałam stanąć we własnej obronie. Aż w końcu coś się we mnie przelało i postanowiłam się raz na zawsze zmienić. Jak na filmach, obcięłam włosy (które sięgały pasa) bardzo króciutko i każdego dnia próbowałam zmieniać małe rzeczy, które zabijały moją pewność siebie. Metamorfoza trwa do dziś, a pamiętam, ile to kosztowało wysiłku, samozaparcia i kreatywności. Jestem dowodem na to, że można 🙂 Życzę Ci dużo wyobraźni i determinacji!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.